Кредитний реєстр — новий інструмент банківського нагляду в Україні

З 4 березня Національний банк України приступає до створення власного Кредитного реєстру, в якому буде консолідуватися інформація про фізичних та юридичних осіб – боржників банків.

Вже з 1 квітня банки України повинні будуть подавати інформацію про реалізовані ними кредитні операції в такий Реєстр. Підставою внесення є наявність у боржника заборгованості за кредитними операціями перед банком у сумі, що дорівнює або перевищує розмір 100 мінімальних заробітних плат або еквівалент такої суми в іноземній валюті (на даний момент – 372 300 грн).

Надалі, банки будуть зобов'язані щомісяця оновлювати інформацію про власних клієнтів – боржників та пов'язаних з ними осіб при здійсненні ними кожної кредитної операції.

Дані, що надаються банками, мають містити:

1) відомості, що ідентифікують боржника,

2) інформацію про умови кредитної операції і виконання зобов'язань (вид і загальна сума зобов'язання, розмір простроченої заборгованості),

3) інформацію про належність боржника до пов'язаних з банком осіб,

4) інформацію про забезпечення виконання зобов'язання (вид забезпечення),

5) іншу інформацію (для боржників – юридичних осіб) – вид економічної діяльності, приналежність до групи юридичних осіб, які перебувають під спільним контролем або групи пов'язаних контрагентів, що несуть спільний економічний ризик, відомості про власників істотної участі, факту проходження аудиту фінансової звітності.

Крім того, планується, що з 1 січня 2019 року, банки будуть мати можливість використовувати інформацію, яка буде міститися в Кредитному реєстрі НБУ, при оцінці кредитного ризику окремих клієнтів – боржників та аналізу їх платоспроможності.

Згадані нововведення містяться в Законі «Про внесення змін до деяких законів України щодо створення та ведення Кредитного реєстру Національного банку України та вдосконалення процесів управління кредитними ризиками банків», який набрав чинності 4 березня 2018 року.

На думку НБУ, прийняття Закону «сприяє ефективному здійсненню моніторингу концентрації кредитного ризику і, відповідно, посилить захист інтересів вкладників та інших кредиторів банків».


Вам буде цікаво:

01133, м. Київ, вул. Є.Коновальця, буд. 36 - Д | (044) 536 49 02 | office@afinance.com.ua

© 2011-2018 АСОЦІАЦІЯ ФІНАНСОВИХ УСТАНОВ